Til toppen

Visuell kunst møter unge stemmer på Fabrikken

Kommende fredag inntar ungdom fra Ålesund Kulturskole Fabrikken kulturscene med forestillingen «Ok, men seriøst». Ikke bare har elevene skrevet monologene som skal presenteres fra scenekanten, men også det visuelle utrykket er skapt av de unge selv.

Cecilie Eidskrem underviser i visuell kunst på Kulturskolen i Ålesund.

Prosjektet i sin helhet tar utgangspunkt i ungdommers egne tanker om identitet, usikkerhet og framtid. På scenen står skuespillere fra fordypningskurset i skuespillteknikk, mens forfatterne bak tekstene har deltatt på fordypningskurs i monologskriving. I tillegg er selve kunstuttrykket er utviklet av ungdom fra visuell kunst som vi var så heldige å få besøke i forkant av det som skal skje.

Samarbeid gir motivasjon

De holder til i kjelleren på musikkskolebygget. Gjennom hele året møtes barn og unge mellom ni og 19 år her og er fordelt på seks grupper som jobber med alt fra tegning til maling, keramikk og tekstil.

– Mange som starter her kommer i troen om at de ikke har sitt eget uttrykk. Men det har de. Jeg kan se tydelig forskjell på alt de gjør, sier lærer og kunstner Cecilie Eidskrem som gleder seg over at elevene også får jobbe på tvers med de andre. – Det er ekstra spennende å se hvordan alt vokser frem og utvikler seg i et stort samarbeid på tvers av de ulike feltene, sier hun.

Elev Sofia Kjærstad i gang med å skisse ut idéer.

Inspireres av hverandre

En ting er det ferdige resultatet som nå skal vises frem, men for elevene handler det minst like mye om fellesskap og læring på veien.

– Jeg synes det er skikkelig inspirerende å se hva de andre lager. Jeg lærer mye av det, sier elev Sofia Kjærstad.

Samarbeidet mellom ulike kunstuttrykk gjør at elevene utfordres på nye måter, på samme tid som de får både erfaring med og innsikt i hvordan de ulike fagene og uttrykkene kan utfylle hverandre.

Mer enn en forestilling

Eidskrem er stolt av det som nå kommer frem, og sier at prosjektet også synliggjør hvorfor kunstfagene er viktige.

– Kunst gjør noe med oss. Det gir oss mulighet til å sette både ord, bilder og toner, til ting som ellers kan være vanskelig å formidle, sier hun om spørsmålene som de blant annet har jobbet med denne gangen: “Hva betyr det egentlig å være ungdom?”.

Flere prosjekter på vei

Elevene ved visuell kunst har nå levert sitt arbeid, og er på den måten i mål med selve oppgaven, men gleder seg til å se det hele i en total. Ikke minst har de flere prosjekter på vei.

– I starten av juni planlegger vi en sommerutstilling ved Moa bibliotek, og her får publikum se enda mer av det vi har jobbet med gjennom året, sier de.

Men aller først er det «Ok, men seriøst» som står i fokus. Se bildeserie nederst! 

 

 

Agnes Hellevik Bergstøl
Sonia Elena Seitan
Eline Sæth Skogen
Odin Skarbø
Amalie Sæth
Aleksandra Strømmen
Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!