Til toppen

Se opp for poesi fra mystiske «Kolonialpoeten»

Med tilhold hovedstaden har den ferske poeten siste året gledet mang en borger med å legge igjen dikt og ord på de merkeligste steder. Ingen vet hvem vedkommende er, og sporene til aktivitet ser du kun på Instagram via kontoen «Kolonialpoeten». Ryktene sier at Ålesund nå er på radaren...

Tenk om du åpnet smørpakken og fant rykende fersk poesi til frokosten? “Kolonialpoeten” som legger igjen dikt og ord på steder du kanskje ikke så komme, er inspirert av Ingvar Ambjørnsen og “Elling”.

– Jeg har alltid vært glad i poesi, glad i å lese og har nok vært filosofisk anlagt hele livet, men jeg tror nok de nærmeste vill blitt svært forundret om de skjønte at dette faktisk var meg, ler personen om prosjektet og hemmeligheten som kun ektefellen vet om.

– Det hele er inspirert av Ingvar Ambjørnsen og «Elling». Jeg elsker både forfatteren og bøkene, og ingenting satte seg bedre fast enn episoden med «Surkålpoeten», der Elling og Kjell Bjarne gjemte lapper med dikt i butikkens surkålpakker. Da Ambjørnsen døde, gjorde jeg akkurat det. Som en hyllest. Og sånn kom også prosjektet med «Kolonialpoeten» i gang. Det var noe mer der, noe som kunne fortsette, sier stemmen i den andre enden.

Siden den gang har det dukket opp lapper i eggekartonger, i sykkelkurver, i bakgårder og på trikkesetet i hovedstaden.

– Og ingen ser hvem som gjør det? 

– Det er ganske utrolig, men folk er veldig opptatt med sitt. Første gangene hadde jeg rimelig høy puls, men så skjønte jeg at folk var såpass inne i sin egen boble at det kunne skje rett foran nesen deres uten at de reagerte, og sånn skal det få fortsette å være, sier skribenten som ønsker at ordene faktisk skal gå foran for å nå ut til folk.

Et nydelig dikt inspirert av bybrannen i 1904 har allerede kommet opp, så spørs det om du ser hvor det er…Forfatteren som er er gjesteskribent og har tilhold i Ålesund, er i gang med å legge ut flere.

Et felleskap som sprer seg?

At det er mange der ute som liker å skrive er det ikke tvil om, men det å bli sett, eller få gitt ut noe, er ikke så lett lett. Kanskje kan dette fellesskapet og bli det som endrer på det?

– Det hadde gledet meg stort om dette kunne være en katalysator for enda mer skrivekraft og synlighet. Et felleskap der vi heier frem poesien og deler med publikum. Til helgen har jeg fått med meg en gjesteskribent i Ålesund i anledning bybrannmarkeringen. Flere av diktene er allerede synlige i bygatene, og finner du noen av de de så blir vi veldig glade om du ikke bare leser, men også scanner QR koden og deler opplevelsen oss.

Ble du nysgjerrig nå? Da anbefaler vi at du også følger kontoen på Instagram for mye sier oss at det straks vil dukke opp både lokal poesi og vakre Ålesundsbilder i feeden.

Del bildene og opplevelsen med Kolonialpoeten du også om du er så heldig å finne et dikt!
Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!