Endelig skal elever og ansatte ved Kolvikbakken ungdomsskole få komme ”hjem”.
Det vil si; Elevene som skal innta den nye skolen er også nye, og har ikke gått på ”Brunosten”, som gamle Kolvikbakken ungdomsskole ble kalt.
Og det er en svært tilfreds rektor Eirik Tvedt Holmelid som på mandag kan ringe inn til skoleårets time i de flotte lokalene.
-Dette har vært etterlengtet lenge, forteller rektoren, som ble inspektør ved skolen i 2013, og rektor fra 2019, et år før gamleskolen ble revet våren 2020.
-Skolen er dimensjonert for 450 elever og 15 klasser med 30 elever.
15 klasser har vi også nå, og hvert trinn får sin fløy, forteller han.
(Fortsetter under).
En skal ikke tvile på hvilken skole en går på når en står i foajeen til den nye skolen.
”KOLVIKBAKKEN UNGDOMSSKOLE” står det med store bokstaver i hjertet av skolen, der det også er et stort amfi og sittegrupper ved kunstverket til Karin Nogva på veggene.
-Det er en skole med utrolig godt utnyttet plass. Det er så å si ikke gangareal, men en kompakt skole med kort vei fra det ene til det andre, sier rektoren, som også får noe ikke alle andre ungdomsskoler har.
-Vi er en skole som satser på praktiske og estetiske fag. Derfor har vi både sløyd, metallsløyd, håndarbeidsrom, flere musikkrom, en stor gymnastikksal og ”black-box”, et rom med zoom-tribuner med plass til tre klasser samtidig.
Veggene i rommet kan åpnes både inn til gymnastikksalen og amfiet. Det gir oss mange muligheter.
(Fortsetter under).
Flotte fellesarealer med sittegrupper og saccosekker i fløyen til 10-klasse. -De fortjener litt ekstra, sier rektor.
Rektor Tvedt Holmelid viser stolt fram skolen sin. Biblioteket over to etasjer. Musikkrommene, skolekjøkkenet, kantinen med kioskfunksjon, fellesarealene med gode sittegrupper og saccosekker, og ikke minst et uteområde som innbyr til alt fra klatring, balansering, fotball, trim og bordtennis til trening i tuftepark eller streetbasket.
-Vi har fått et flott uteområde som er godt utnyttet innenfor det arealet vi hadde.
-Blir det fest og offisiell åpning?
-Ja, men ikke enda. Men åpning og overlevering blir det når vi kommer i gang. Så utpå høsten en gang skal det skje.
7.300 kvadratmeter skal brukes til læring, kunnskapsformidling, rekreasjon, underholdning, kultur og idrett. For som med de fleste skoler er også Kolvikbakken ungdomsskole ment å være en arena for lokalmiljøet. Både ute og inne.
(Se bildeserien under).
Klasserom for 10-klassetrinn med utsikt mot sør.
Rektor Eirik Tvedt Holmelid har tatt plass i amfiet midt i skolen. Veggene inn til rommet black-box kan skyves tilside.
Hver elev ved Kolvikbakken ungdomsskole får sitt eget skap.
Infoskjerm, vask, vann og søppelsortering.
Skolen har fått egen kantine med store flater for servering og salg.
Sittegruppe rundt et tre.
"Hengende rom" i seksjonen til skoleledelsen.
Lyst og flott skolekjøkken.
Sittegrupper og kantine, dekorert av kunstneren Karin Nogva.
Skolens bibliotek går over to etasjer.
Rommet black-box er godt utstyrt for lyd, lys og bilder. Rommet har også en tribune som kan zoomes inn. Rommets sidevegger kan trekkes tilbake for å knytte rommet til amfiet eller gymnastikksalen.
Den nye gymnastikksalen har en fullskala håndballbane og muligheter til mange aktiviteter.
Et av musikkrommene til elevene ved Kolvikbakken ungdomsskole.
Et av musikkrommene til elevene ved Kolvikbakken ungdomsskole.
Sløydbenkene ved gamle Kolvikbakken ungdomsskole har fått bli med til den nye skolen, og utgjør sløydsalen.
Rommet for biologi og kjemi er godt utstyrt.
Skal noe framføres er dette stedet å samles.
Det foregår fortsatt litt arbeid på skolen, men alt skal være ferdig til mandag.
"Lufta er fri for alle", sa vi. Og det er den så absolutt også på Kolvikbakken ungdomsskole. Uteområdet er også for andre som vil klatre, spille ball, trene eller bare å være på en flott plass.
Klatrekuber i skoleplana.
Balanse kan trenes, og i skoleplana har du sjans til nettopp det, og lande relativt mykt om det skulle gå galt.
Sittegruppe mot sør.
Tja. Hva skal en funne på her tro?
Solide bordtennisbord plassert mot sør.
Ta med ball. Kolvikbakken har fått ballbinge av det store slaget.
Ballbingen og treningsapparater.
At noe er inneklemt, på en måte, trenger ikke bety at det ikke kan være både vakkert og praktisk.
Ved tufteparken i skoleplana får du instruksjoner om smarte øvelser.
Hørt om streetbasket? Kolvikbakken ungdomsskole har det.
Skoleplana mot øst.
Inngang mot Kolvikbakken.
Nordsiden mot Kolvikbakken.