Til toppen

\ loading=

Utsetter fyllingsarbeid til juni

Etter utfordringer med å unngå spredning av partikler utenfor siltgardinene, blir utfyllinga i Kipervika satt på vent til etter torskens gyte- og yngleperiode. Arbeidet kan gjenopptas i midten av juni, opplyser Ole Kristian Birkeland i Statens vegvesen, i en pressemelding.

– Til tross for at avbøtende tiltak ble iverksatt etter den første lekkasjen, oppstod det dessverre en ny og dette beklager vi sterkt. Vi har vurdert at risikoen for nye lekkasjer er for høy, og vi velger derfor å utsette arbeidet for å være på den sikre siden, sier han.

Det er turbiditetsmålere i sjøen utenfor siltgardinene, og de viste overskridelse av grenseverdiene i 5 timer på lørdag ettermiddag. Etter det har det ikke vært overskridelser.

Gjennom helgen har det vært dialog mellom vegvesenet, entreprenøren og statsforvalteren, og konklusjonen blir at vi stopper arbeidet gjennom gyte- og yngleperioden, frem til 15.juni.

– Dette har naturligvis konsekvenser for våre arbeider, og vi er i gang med å legge nye planer for arbeidet med utfyllingen i Kipervika. Dette har vi ikke svaret på nå, det vil vi komme tilbake til, sier Birkeland.

Dette var gode nyheter og ei fornuftig beslutning, i all den tid man opplevde problemer, tenker Bypatrioten!

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!