
Kunst og fotball møtes til 2. omgang
1. omgang i kunstprosjektet Triumf gikk på Color Line Stadion i høst. Både AaFK og KUBE er på hjemmebane her i byen, men nå er det klart for sidebytte.
Det er mange hemmelige godbiter som skal fram i lyset når AaFK og kunstnerkollektivet Alt Går Bra sammen med KUBE inviterer til Triumf II, med åpning torsdag 15. januar kl. 19.00.
Snakk om identitet
Men noe får vi avsløre. Som at kunstnerne virkelig er på god vei til å gi ekte stadionfølelse på KUBE.
-Det er ekte kunstgress, men uten granulater. Og vi har fått låne mange flotte effekter fra AaFK til utstillingen. Som dette skiltet fra Kråmyra som er en portal fra ”Myra” mange raskt vil kjenne igjen, sier kurator Hilde Marie Blindheim.

Hun og markedskoordinator Turi Hoem er i full sving med å fortelle om prosjektet, og ”2. omgang”, for de vil mer enn gjerne ha publikum med på laget.
-Det vil vi jo svært gjerne, for det dreier seg om identitet til byen. Både Jugendstilen og AaFK er noe alle i Ålesund har et nært forhold til. For oss var det viktig å nå nye grupper, og da kom fotball på banen. Derfor startet vi med oljemalerier på Color Line Stadion i høst, der kunstnerne har hatt rundt 40 verker på veggene, sier Hilde Marie.
Og kunstnerne i Alt Går Bra er Agnes Nedregård og Branko Boero Imwinkelried. Nå skal de gi ekte fotballglede med fotballinspirert kunst hos KUBE.
-Vi opplever at prosjektet faller i smak hos publikum, og gleder oss til 2. omgang, sier hun.

Vi kan jo drodle litt rundt kunst og fotball. Oljemalerier er kunst. Jugendstil er kunst. Å rykke opp til Eliteserien og Toppserien, slik AaFK har gjort er kunst. I alle fall et kunststykke. Så hvorfor ikke dra lasset sammen?
-Vi vil jo ha inn alle. Både de som liker kunst, og de som kan reservere seg.
-De kan få en aha-opplevelse?
-Ja, det kan de fort få, og det håper vi absolutt. Agnes og Branko jobber med medvirkning og samfunnsengasjement som sentrale elementer, og har vist sine verk blant annet på Nasjonalmuseet, KODE, Palais de Tokyo og Victoria and Albert Museum. Publikum har mye å glede seg til.

Gleder seg
Også hos AaFK er det stor glede over prosjektet.
-Det har, fra avspark av vært givende og innholdsrikt for oss i Aalesunds Fotballklubb, sier Tarjei Omenås, daglig leder i AaFK.
-En har på konkret vis belyst at det ikke er motsetninger mellom kultur og idrett. Snarere tvert imot. Kunstnernes dypdykk i AaFK sin rikholdige historie har kommet til uttrykk ikke bare i selve kunsten, men også i møte mellom maleriene og publikum, sier han.
Torsdag skal det skje. Da blåses det i fløyta for andre omgang klokken 19.00. Men det blir en liten tjuvstart, avslører Hilde Marie.
-Ja, i forkant av selve åpningen inviterer vi til live podcast, ledet av tidligere AaFK-spiller Lasse Olsen med gjester. Dit kommer både kunstnerne i Alt Går Bra og en rekke AaFK-spillere. Til dette kan en sikre seg gratisbilletter på vitimusea.no, og det hele starter klokken 17.30.
-Dere inviterer publikum til aktivt å delta?
-Stemmer. De kan bidra til selve utstillingen ved å ta med et oransje objekt. Disse objektene vil bli en del av utstillingen. For øvrig blir andre omgang annerledes enn første. Her blir det installasjoner, video og lyd.
-Og fotballer?
-Det også. Vi har fått en haug fotballer kunstnerne vil bruke i utstillingen, i tillegg til mange andre spennende ting, som jo er en hemmelighet fram til neste torsdag, avslutter Hilde Marie.
