Til toppen

Ålesund fengsel åpner dørene for publikum

I en annerledes uke åpner Ålesund fengsel dørene for publikum. I fjor på åpen dag kom over 1500 besøkende, blant dem mer enn 600 barn og unge. Lørdag 5. september inviterer fengselet igjen til aktiviteter og innblikk i hverdagen bak murene i samarbeid med Ålesund Gatefestival.

Verksbetjent Tom-Erik Strømmen (49) gleder seg til å ønske publikum velkommen til åpen dag i Ålesund fengsel.

– Vi gleder oss kjempemye, sier Tom-Erik Strømmen (49), verksbetjent ved Ålesund fengsel.

Lørdag 5. september kl. 11 – 14 inviterer Ålesund fengsel publikum innenfor murene i det store gule huset i Kipervika. Under den åpne dagen får barn og voksne møte ansatte og samarbeidspartnere, se produkter som er laget av innsatte og lære mer om arbeidet som foregår i fengselet.

For tredje år på rad åpner fengselet dørene sammen med samarbeidspartnere, naboer og andre gode venner.

Inne i fengselet har de et lite, koselig verksted. Publikum får høre om arbeidet der, hvor de innsatte deltar i hele prosessen fra idé til ferdig produkt.

– Det handler om å skape god aktivitet og gi de innsatte erfaring og kvalifisering fordi de skal ut i livet og samfunnet igjen, sier Strømmen om verkstedet i fengselet.

Besøkende får også lære mer om kriminalomsorg, tilbakeføring og hvordan de ansatte arbeider for å forberede innsatte på livet etter soning.

For de yngste blir det møte med fengselsbamsen Teo.

– Alle barna får også medalje, sier Strømmen.

Underverksmester Tore Hareide, fengselsbetjent Teo (bamse), fengselsbetjent og barneansvarlig Marte og verksbetjent Tom-Erik Strømmen er noen av de du får møte på åpen dag ved Ålesund fengsel.

Blant produktene de innsatte har laget, er ketchupholdere og en ny type flyttbar spilebenk. Rett over gaten holder Pigment Kunsthandel åpent under arrangementet. Der kan publikum se og kjøpe produkter fra Prisonmade Ålesund.

Åpen dag i Ålesund fengsel er en del av Ålesund Gatefestival. Se hele programmet for Ålesund Gatefestival her.

(Se bildeserie under)

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!