I det Ålesund Gatefestival arrangeres 4.-7. september fylles byen med aktiviteter for små og store. Også for byens barnehager som er invitert til fest fredagen. – For oss er det viktig at vi har en spennende by for alle. Spesielt med inkluderende aktiviteter som ikke nødvendigvis koster noe. Det får vi til takket være våre hovedsponsorer som ser at gatefestivalen lager mulighetsrommet som fylles opp av gode krefter som samarbeid i egen by, forteller Trine Klemetsen som gleder seg til å møte det som foreløpig er 100 barnehagebarn.
Festivalen opplyser at de har plass og rom til enda flere barnehager, men at de trenger på meldinger skal de klare å forberede en god opplevelse.

Lager vimpler til festivalen
Barnehagene som har meldt seg på får i disse dager også utdelt ferdige “Vimpelpakker” som gir de mulighet til å bruke tiden frem mot festivalen til å lage flotte og personlige vimpler som skal opp i byens gater.
– Vi er veldig stolte av vimplene, som er ett av festivalens aller største prosjekter. Her inviteres alle inn og sammen lages et “vi” som skal pryde byens gater hele uken. Vi lagde over 600 i fjor, og fortsetter å bygge på, forteller Klemetsen.
Samarbeid med Kremmergarden
Barnehagene som er invitert til “Hattefest” skal levere inn de ferdige vimplene hos Kremmergaarden som inviterer til herlig fest før barna overraskes med teaterforestilling. Også skal vi selvfølgelig henge opp alle de flotte vimplene som barna har med seg til festivalen, sier Klemetsen om festen som maner til oppfinnsomhet rundt utkledning og hatteplagg. – Bruk papirhatter, gamle lampeskjermer, ei stor lue med stor dusk, eller pappas cowboyhatt fra glansdagene, ler hun.