
Høstscena sparkes i gang – får millionstøtte til nye festspill
Denne uka starter Høstscena i Ålesund. Årets festival har temaet «Strategier for overlevelse – kunsten å holde ut». Samtidig kommer en stor nyhet: Høstscena har fått 1,5 millioner kroner fra Møre og Romsdal fylkeskommune til å utvikle et nytt festspill på Sunnmøre.
– Er det én by, og én region som fortjener et eget festspill, så er det Ålesund og Sunnmøre, sier festivalsjef Siri Forberg , som nå ser fram til både en innholdsrik festivaluke og et utviklingsarbeid med ringvirkninger langt utover 2025.

Enstemmig vedtak
Kultur- og folkehelseutvalet i fylkeskommunen vedtok enstemmig å gi 500.000 kroner årlig over tre år. Midlene skal brukes til å utvikle Festspela på Sunnmøre, et prosjekt Høstscena skal lede i samarbeid med regionale aktører.
Program med spenning og bredde
Årets festival samler kunstnere fra inn- og utland. Publikum får oppleve alt fra poesi og standup til dans, boksekoreografi og teater. Festivalen åpnes med Poesiscena ved Ida Börjel og Jasseem Hindi, og for første gang står dans på åpningsprogrammet med den velrenommerte italienske koreografen Cristina Kristal Rizzos forestilling ULTRAS – sleeping dances.
Festivalkunstner Solveig Styve Holte, med røtter på Sunnmøre, presenterer både sitt doktorgradsarbeid og flere prosjekter gjennom uka, blant annet Røyster og Frå Form til Famling. Også YKS Ung løfter fram unge stemmer i Røyster, mens publikum kan oppleve alt fra poetiske protester i byrommet til Victoria Meiriks nytolkning av Peer Gynt.
Les mer om Peer Gynt: Peer Gynt avslutter Høstscena: – Det er jo en ære!

Hele byen som scene
Festivalen fyller Ålesunds scener og gater 24. til 28. september. Fra Parken kulturhus og Jugendstilsenteret til Arbeideren kulturhus, Sobra scene og byens uterom.
Med årets sterke program og nyheten om millionstøtte til framtidige festspill, går Høstscena inn i en uke som både feirer kunsten og peker framover for Sunnmøres kulturliv.
Les mer: Programmet for Høstscena er klart