Til toppen

Endres “på gjensyn” med Ålesund

I 16 år har det blitt kunst, design, arkitektur, musikk, dans og drama i Ålesund for Endre Volden. Nå har han levert sin siste oppgave her i byen, og blitt "jazzgeneral" i Molde. Men et farvel er det ikke snakk om.

Det har blitt mye å henge fingrene i for Endre Volden disse åra. Her fra Parken kulturhus for to år siden.

Endre Volden var ikke ukjent med Ålesund da han kom hit en regnværsdag i 2007.
For med en oppvekst i Vestnes ble det hyppige turer til byen sammen med foreldrene.

Glad i Ålesund

Nå har Endre flyttet til nabobyen Molde. Helt greit for en romsdaling, og helt greit for en som avskyr tullete fogderistrider.

-Hva vil du savne av Ålesund?

Endre er på plass i Molde, og allerede funnet leilighet med utsikt hjem til Vestnes, og ikke minst de viktige møterommene, som det også finnes mange av i Molde.

-Vet du, jeg er ikke satt sammen slik at jeg vil komme til å sette meg ned med et savn av jugendstil og Ålesund by.
En ålesunder som spør vil nok høre at jeg vil bære på en sorg. Slik er det ikke.
Men jeg er veldig glad i byen og trives god der, og ålesundere er flinke til å bruke byen. Kafeene og kulturen. For meg er disse møteplassene også veldig viktig, og jeg vil finne dem også i Molde, sier han.

-Fogderistrid har jeg aldri skjønt meg på. Jeg er mer opptatt av å styrke det regionale perspektivet, og der er alle tre byene viktige, påpeker han.

Endre har forlatt Ålesund. Nå er han etablert i ei leilighet med utsikt mot sør. Fjellene han er så glad i, og Vestnes, der han trådte sine barnesko.

De viktige møterommene

-Leiligheten ligger svært sentralt. Jeg har faktisk en bar og møteplass i bakgården her.
Jeg gikk videregående i Molde, men jeg kjenner ikke byen så godt enda, jeg er imidlertid ikke redd for å finne disse møterommene. Det er mitt ansvar, der jeg er. Og nå har jeg funnet et i bakgården her, og flere blir det, sier Endre, og sender oss bilder fra møterom han har funnet.

Endre kom til Ålesund i 2007 og var teaterlærer i sju år, før han ble avdelingsleder for kunst, design, arkitektur, musikk, dans og drama i Fagerlia, nå Ålesund videregående skole.

Men Endre har i tillegg holdt kurs og tatt på seg flere oppdrag som regissør.
Og det var regi han leverte allet sist i Ålesund, før han bega seg over fjorden.

-Det har blitt en del regi, og spesielt var forestillingen “Helt mitt” i forbindelse med kommunesammenslåingen.
Og nå aller sist “Byens hukommelse”. Det siste ble litt “pang”, og litt “på gjensyn”, sier han om forestillingen i forbindelse med byens 175 årsjubileum.
Jobben min og disse tingene henger jo også litt sammen, sier han

Nå blir Endre sjef for Moldejazz, en jobb han tar over etter Cecilie Nogva.

-Hva gleder du deg til i den nye jobben?

Men, er det ikke…? Jo, sannelig er det ikke en bil fra MoldeJazz midt på St.Olavs plass. Det skulle da ikke være…

Jazz og folkefest

-Mest av alt til å bli kjent med alle folka. De ansatte og alle de frivillige. Og med huset og alt som er her, sier Endre, og mener kulturhuset “Plassen” i Molde sentrum, som huser blant andre Moldejazz, Bjørnsonfestivalen og Teatret Vårt.

-Det er jo en internasjonal festival, og jeg ser på det som en stor ære å få lede den.

-Har du en egen målsetting med festivalen som sjef?

-Å bevare folkefestpreget. Det er viktig.
Nå skal ikke jeg uttale meg så mye om det musikalske, men vi skal ha et sylskarpt jazzprogram, som en del av denne folkefesten, sier han.

Fylket har beholdt Endre Volden, så hvorfor ikke henge på?
Den urbane Endre søker opp møterommene. Både kafeene og kulturen i Molde.
Vi følger ham gjerne inn på disse viktige rommene, og på folkefesten MoldeJazz, når vi tar turen over fjorden.