Til toppen

Inviterer til sommermeditasjon på Tueneset

Mellom bølgeskvulp, fuglesang og utsikt mot storhavet inviterer nederlenderen Sebastiaan van der Velden (45) til gratis sommermeditasjon på Tueneset. Målet er å gi deltakerne en mulighet til å nullstille seg og møte hverdagens bekymringer på en ny måte.

Sebastiaan van der Velden inviterer lokale og turister til naturmeditasjon i sommerferien. – Vi gjør forskjellige meditasjonsteknikker med fokus på naturen rundt oss, sier han.

Budskapet hans er enkelt:
– Her praktiserer vi hva vi har kontroll over, og hva vi ikke har kontroll over. Ta tilbake kontrollen i livet, det er nå du kan gjøre ting, sier han.

Han har praktisert meditasjon i rundt ti år, og de siste åtte årene har han invitert andre med på naturmeditasjon. På samlingene på Tueneset lærer han bort øvelser som passer også for dem som aldri har prøvd meditasjon før.
– Dette er teknikker alle kan ta med seg hjem og bruke fem minutter om dagen på.

Naturen er en del av opplevelsen

At samlingene foregår ute, er et bevisst valg.

– Jeg opplever at meditasjon fungerer aller best i naturen. Vi er en del av naturen, og det gir en slags reset fra hverdagen.

Meditasjonen foregår ute i all slags vær. Underveis stopper gruppen flere steder langs stien, der deltakerne kan sitte akkurat der de ønsker. Han har med sitteunderlag til dem som trenger det.

– Mange tenker at regn er noe negativt. Men i løpet av meditasjonen kan en begynne å se på regnet på en annen måte. Klarer du å endre synet ditt på regn på bare en kort vandring, kan du også endre hvordan du ser på andre ting i livet, sier han.

Blir regnet for kraftig, trekker gruppen inn under gapahuken.

Ideen til sommermeditasjonen kom mens han gikk den faste turen på Tueneset.
– Jeg bor her. Jeg går denne turen uansett. Da tenkte jeg: Hvorfor ikke invitere andre til å bli med og dele opplevelsen i naturen?

Enkle verktøy å ta med hjem

Han forteller at mange bruker mye energi på ting de ikke kan påvirke.
– Enten det er krig, stress eller bekymringer. Her øver vi på å rette oppmerksomheten mot det vi faktisk kan gjøre noe med.

Han håper deltakerne går hjem med mer enn bare en god opplevelse:
– Jeg håper folk tar med seg at de kan justere sin egen tilstand, regulere følelsene sine og endre adferd, sier han.

Begynte med seg selv

Interessen for meditasjon kom likevel ikke ut av ingenting. Han studerte stråling i Nederland og jobbet med kreftpasienter. Der opplevde han hvor forskjellig mennesker reagerte på den samme behandlingen. Samtaler med blant annet en psykologiprofessor gjorde ham nysgjerrig på meditasjon og hypnose, og på hvordan sinnet kan påvirke kroppen.

Sebastiaan van der Velden startet med meditasjon i naturen for åtte år siden, her er han i lag med sønnen på Tueneset. Foto: Privat

Teknikkene skulle snart bli viktige også i hans eget liv.

Han kom til Norge fra Nederland for flere år siden. Overgangen var krevende.

– Jeg var ny i landet, ny i kulturen og kunne ikke språket. Jeg var mye frustrert.

Det ble starten på en personlig endring.
– Jeg tok et valg om å jobbe med meg selv. Jeg brukte teknikkene på meg selv først, og i dag føler jeg at jeg er et helt annet menneske.

Stressede yrker søker seg hit

Gjennom sommeren har både lokale og turister funnet veien til Tueneset.
– Det kommer alle slags mennesker, men mange jobber i helsevesenet, skolen eller har lederstillinger. Det er gjerne folk som opplever mye trøkk på jobb.

Han forteller at flere lærere har tatt med seg teknikkene tilbake til klasserommet.
– Noen bruker dem sammen med barn, særlig barn som strever. Det finnes også mange gode studier på hvordan slike teknikker kan være nyttige.

Han mener gruppemeditasjon kan gi en ekstra dimensjon.
– Noen får mer ut av å meditere sammen med andre enn alene. I en gruppe kan en oppleve at hjerterytmene slår i takt.

Sebastiaan van der Velden starter dagen med 10 minutt stillhet og et bevisst tankesett.

Starter dagen med ti minutter stillhet

Selv begynner han hver morgen på sengekanten.
– Jeg sitter stille i ti minutter og spør meg selv: «Hva skal jeg bidra med i dag?»

Hvis han er usikker på hvordan han vil møte dagen, velger han én følelse.
– Takknemlighet. Hvis du ikke vet hvordan du skal føle deg, så velg takknemlighet. Det skaper muligheter.

Til slutt har han en enkel invitasjon:
– Alle er velkomne, sier han med et smil.

På spørsmål om tilbakemeldingene han får, ler han.
– De er stort sett positive. De som ikke liker det, kommer som regel ikke tilbake.

Sommermeditasjonen arrangeres hver torsdag klokken 18.45–19.30 til og med 13. august på Tueneset. Vandringen starter ved stranden og går videre til ulike steder i området, der deltakerne stopper for meditasjon underveis. Arrangementet er gratis, åpent for alle og krever ingen erfaring med meditasjon.

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!