Til toppen

Rima Iraki til Ålesund bibliotek

Onsdag 25. februar kl. 19.00 kommer journalist og programleder Rima Iraki til Ålesund bibliotek for å dele sin personlige familiehistorie om flukt, identitet og tilhørighet. I samtale med biblioteksjef Lia Ciobanu Andresen møter hun publikum i samtale med boka «Flukten fra Palestina – min norsk-palestinske familiehistorie».

I boka “Flukten fra Palestina – min norsk-palestinske familiehistorie” forteller Rima Iraki hennes og familiens personlige historie. Foto: Agnete Brun

Rima Iraki er kjent fra både Dagsrevyen og Urix, der hun i en årrekke har rapportert om krig, konflikt og flukt. Denne gangen er det hennes egen families historie som står i sentrum.

Iraki tilhører tredje generasjon på flukt. Bestefaren flyktet fra Palestina i 1948.  Foreldrene måtte videre til nye land, og selv ble hun født i Øst-Berlin. Familien levde lenge med håpet om å vende hjem – først i noen uker, så noen år. Nå, mer enn et halvt århundre senere fremstår hjemreisen fjernere enn noen gang.

I boka skildrer hun hvordan krig setter spor i generasjoner. Det er en personlig fortelling om oppbrudd, nye røtter og tilhørighet -og gir et innblikk i storpolitikkens menneskelige kostnader. Håp, identitet og motstandskraft er også viktig.

Arrangementet er en del av prosjektet «Litteratur i krisetid – lesing som beredskap og motstandskraft», i regi av Ålesundsbiblioteka med støtte fra Fritt Ord. Gjennom seks arrangementer løfter prosjektet fram aktuell norsk sakprosa om krig, makt og demokrati.

I tillegg til Rima Iraki deltar også Åsne Seierstad og Hilde Eliassen Restad. Arrangementene har vært holdt på ulike arenaer i byen. Fra bibliotek og kulturhus til videregående skole og Ålesund fengsel -med mål om å nå et bredt publikum.

Besøket av Rima Iraki markerer nå avslutningen på prosjektet. I tillegg til kveldsarrangementet på biblioteket møter hun også elever ved Ålesund videregående skole, som på forhånd har arbeidet med boka og med temaer som demokrati, konflikt og menneskerettigheter. Arrangementet er gratis og åpent for alle.

 

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!