Til toppen

\ loading=

Øystein Bogen til Bra By 2025

Tidligere TV2-korrespondent Øystein Bogen har dekket krig, konflikt, tragedier og triumf over hele verden i 30 år. Han tar med seg all erfaring han har til Ålesund og Bra By konferansen 4. september, for hvordan forholder vi som bor her oss til at uroen i verden plutselig banker på?

Tidligere TV2-korrespondent Øystein Bogen har dekket krig, konflikt, tragedier og triumf over hele verden i 30 år. Fra Texas i vest til den sibirske tundraen i øst. Nå kommer han til Ålesund og Bra By konferansen 4. september for å ta oss med i kulissene fra noen av de mest krevende oppdragene og livet ute i felten.

Hva betyr det for oss?

For hvordan forholder vi oss til at uroen banker på? Hvordan forholder vi oss til myndigheter som ber oss øke beredskapen. Hva betyr det? Hva skal vi som bor her se etter, og kan vi i det hele tatt stole på medienes rapporter i en tid som dette?

Øystein har studert journalistikk i USA og har i tillegg en mastergrad i sammenliknende politikk fra Universitetet i Bergen. Han snakker både russisk og ukrainsk flytende og har både fulgt Vladimir Putins vei til total makt og den nå 11 år lange krigen i Ukraina tett.

I tillegg til sin journalistiske virksomhet har han gitt ut seks bøker, deriblant den kritikkerroste thrillerserien om de norske heltene Tora Fjell og Per Henriksen som kjemper mot et aggressivt Russland med ønske om å underlegge seg Norge.

Var han forut sin tid?

– Jeg håper at min reise kan gi et viktig innblikk. Kanskje øke forståelsen for det som skjer rundt oss? For selv om dette er nytt for mange av oss som lever i Norge nå, så har vi vært heldige. Der er alltid ei krise. En eller annen plass. Det må vi nesten forholde oss til, sier han.

Bra By konferansen starten på Ålesund Gatefestival

Bra By konferansen avholdes på Scandic Parken Hotel. Her er Trine Klemetsen i palleprat med forfatter og miljøarbeider Ghulam Abbas, kommunedirektør i Ålesund kommune Jon Steven Hasseldal og daglig leder for Sørsida Utvikling Peter Wahl Hareide.

Bra By konferansen er i år lagt til torsdag 4. september og sparker med det også i gang årets utgave av Ålesund Gatefestival. – Det henger tett sammen, sier Trine Klemetsen om konferansen som med sin åttende utgave setter lys på byutvikling fra fortauskanten.

– 4.-7. september vil vi med begge arrangementene tilføre haugen på med både teori og praksis. Før assosierte man kanskje ordet byutvikling med heisekraner, gravemaskiner og veiutbygginger, men for oss handler god byutvikling først og fremst om folk. Det andre blir verktøy. Idéen om en levende by handler om tilgang på folk, men skal man være attraktiv må man tenke på mye samtidig. Det holder ikke å bare gjøre klar ei tomt og bygge et hus. Hvilke boliger trenger vi, hvem ønsker vi skal bo der, hva trenger de i nærheten, hvordan kommer man seg til og fra? spør hun og legger til at de lover å inspirere fra scenekanten.

Hva skjedde når man med enkle grep og materialer transformerte et ellers ubrukt uterom i “bakgården” ved Sparebanken Vest under Ålesund Gatefestival og inviterte inn? Da svarte publikum med spontan dans!

-Vi har allerede sett mange eksempler på at ideer bli satt ut i live lokalt etter konferansen, så det at vi fyller på med kunnskap og fortsetter å dytte på med tankegods og eksempler, gjør også at flere våger å tenke nytt. Den generelle utviklingen skjer i et rivende tempo, vi får stadig mer tilgang på informasjon, samtidig som at byutvikling også tar lang tid. Et herlig paradoks, som vi velger å se på som et mulighetsrom. Vi sår en idé, deler ny kunnskap også får det lov til å modne, sier hun om konferansen som ikke er redd for å gå utenfor boksen.

– Nei, her bruker vi gjerne både paller og midlertidighet på scenen, akkurat som ute i bygatene. Under fjorårets workshop sørget konferansedeltakerne for å klekke ut viktige budskap som i år forvandles til håndmalte skilt som skal ut i bygatene under gatefestivalen. Sånn leker vi oss, sammen fra ulike ståsted, og tar det fra scenekanten og helt ut i gatene, sier Klemetsen.

Billettene til årets Bra By ligger ute, og det er bare å sikre seg plass! 

 

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!