Til toppen

\ loading=

Lanserer Tuba Christmas Ålesund!

Søndag 15. desember kl. 14.00 inviteres alle som spiller et instrument i tubafamilien til en helt spesiell samling i Ålesund når det i samarbeid med Bypatriotens julemarked arrangeres verdens første Tuba Christmas Ålesund.

En julestemt feiring for alle tubaelskere, sier initiativtakerne David Gald og Richard von Løwensprung som er ute og frir til alle som spiller tuba, sousafon, eufonium eller baryton.

– Fenomenet startet i New York, og har etterhvert dukket opp i mange store byer. Så nå tenkte vi at det må være Ålesund sin tur, forteller de om det å samle musikere for samspill midt i byen.

– Her blir det plass til alle som spiller på instrumentene som gir liv til de dype, fyldige tonene vi elsker i julemusikken, sier de og håper på stort oppmøte.

Notene er allerede lagt ut på Facebook på gruppen Tuba Christmas Ålesund 2024.

– Det er bare å be om å bli medlem. Flere har allerede lastet ned notene, og det lover godt sier, de.

Fyller rommet med varme og glede

– Tubaen kalles ofte orkesterets hjerteslag og her lager vi rett og slett en mulighet der instrumentet får litt velfortjent tid i rampelyset. Også handler det jo selvfølgelig også om å glede alle som kommer for å høre på.

Fengende juletoner

På repertoaret står tradisjonelle norske julesanger i tillegg til kjente internasjonale melodier som etterhvert har funnet sin plass også i våre juletradisjoner. Musikken er bearbeidet av Gald, som er kjent for sitt arbeid innen brassmusikk med støtte fra Løwensprung som står for den praktiske gjennomføringen.

Julemarked og tubatoner

Arrangementet som er lagt til Bypatriotens julemarked burde være midt i blinken for alle som ønsker å oppleve julebyen på sitt beste.

– Dette gjøres i ren og skjær begeistring, til lukten av brente mandler og akkurat der folk er. Om vi blir tre eller 30 musikere er det enda ingen som vet, og det er også en del av magien. Nå starter vi et sted, sier Løwensprung som også har sent invitasjon til selveste julenissen.

– Vi ble ganske overrasket da der kom et umiddelbart JA tilbake, selv om vi ikke aner om han kan å lese noter, men det finner vi fort ut, ler de om det som blir verdens første Tuba Christmas Ålesund Edition.

Bypatriotens Julemarked i Korsatunellen har følgende åpningstid: lørdag 14. desember (11.00-16.00) og søndag 15. desember (13.00-16.00) Se alt som skjer i førjulstiden i byens kulturkalender her! 

Bypatriotens Julemarked i Ålesund sentrum er fylt med lokalmat, tradisjonelt håndverk og stemning fra ende til annen i Korsatunellen. Velkommen 14.-15. desember

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!