Til toppen

Eventyret om “Hessa-giraffen”

Eventyret om “Hessa-giraffen”

To niåringer, en stige uten sikring – og en hel pipe som lerret. Det høres kanskje ut som starten på et eventyr, og det var det også. La oss kalle det «Eventyret om Hessa-giraffen».

Bildet som nå skal være med å pryde veggene på den nye Hessa skole, viser de to niåringene Ragnhild (t.h) og Mariann. Begge i full giraff-maleaksjon på veggen til gamle Hessa skole.

Helt tilbake til 1986 fikk nemlig 2. klassingene ved Hessa skole være med og dekorere skolebygget, og resultatet ble blant annet en stor giraff malt på pipeveggen i trappegangen.

Malingen gikk på omgang blant elevene i de to 2. klassene denne perioden, men på bildet som ble tatt mens det hele pågikk, er det to jenter, Mariann Johansen og Ragnhild Rekdal, som er godt synlige i aksjon. I dag – 39 år senere – var de tilbake på Hessa skole for å overrekke nettopp dette bildet som gave til skolen.

– Vi husker at vi syntes det var veldig stas å få male ute i gangen, forteller Ragnhild og Mariann, og ler litt av tanken på at de sto høyt oppe i stige – helt uten sikring. – Det var ikke det samme fokus på HMS den gangen, ler de videre.

Motivet ble valgt etter en tegnekonkurranse på trinnet. Vinnerbidraget, som de tror ble laget av Toril Tafjord, var en høyreist giraff – et motiv som passet godt med ønsket om at elevene alltid skal ha «noe å strekke seg etter».

Tittet frem igjen etter mange år

Og motivet ble stående i en årrekke. Giraffen vokste med skolen, og selv om den etter hvert ble skjult av nye bygningsdeler, ble den aldri glemt. Først da skolen ble revet, kom den frem igjen – for siste gang. Pipa, som sto igjen som en hvit enslig vegg midt i haugen av betongvegger, viste frem den gamle giraffen én siste gang før også den til slutt ble jevnet med jorden.

Heldigvis hadde noen tatt vare på bildet – og minnene.

– Jeg tok bilder den gangen de malte, og syntes det var trist at giraffen ble revet. Derfor bestemte jeg meg for å lage en liten gave til skolen, forteller Eva Vassbotn, moren til Mariann.

Bildet hun har rammet inn i gave til skolen viser både de to niåringene i aksjon, samt et bilde av den ferdigmalte giraffen. Og i dag ble det høytidelig overrakt til rektor ved skolen Tore Huse – med både malerne selv og Eva til stede.

Tore Huse, rektor ved Hessa skole, synes det var stas å motta bildet og lovet og finne en fin plass å henge det opp. Her foran den nye giraff-skulpturen i skolegården, sammen med Ragnhild og Mariann. Skulpturen er laget av kunstner Johannes Vemren Rygh.

– Det var utrolig artig å se bildet igjen, og veldig fint å få en omvisning på nye Hessa skole. Vi fikk nesten lyst til å begynne her selv igjen, sier Mariann og Ragnhild og smiler.

En tredje giraff til Hessa skole

Men giraffhistorien ender ikke her. I dag står nemlig skulpturen Å strekke seg av Johannes Vemren Rygh og pryder skolegården – også den en giraff.

– Det er en morsom og fin tilfeldighet, forteller rektor Tore. – Johannes, kunstneren bak skulpturen vi har på skolen i dag, visste faktisk ikke om giraff-historien som vi snakker om her i dag. Han valgte giraffen fordi det var en fin symbolikk i det at den strekker seg, slik vi ønsker at elevene skal gjøre, forteller Tore.

Videre forteller han at det til og med er funnet enda en giraff i skolens historie, skjult i et annet trapperom, under rivingen. Hele tre giraffer har altså vært en del av Hessa skole gjennom tidene!

Og hva med de kreative niåringene, har de fortsatt med kunst-skapingen?

– Mariann har fortsatt med kunsten, og driver i dag et veletablert tatoveringsstudio i byen, forteller Eva stolt.

– Jeg var egentlig ganske misunnelig på Mariann og Toril da vi var små, sier Ragnhild med et smil. – De var så flinke til å tegne, men jeg hadde ikke samme evnene følte jeg.

I dag ble historien løftet frem igjen. Og selv om murveggen er revet ned, har giraffen nå fått sin rettmessige plass i skolens nye kapittel – som et nydelig bilde og et varmt tilbakeblikk på barnlig mot og kreativitet.

Det ble en fin og uhøytidelig overrekkelse av bildet, med noen velvalgte ord fra Eva Vassbotn (t.h).