– Vi er svært glade for å få med Elisabeth Marøy på laget. Hun har både engasjementet og kompetansen som trengs for å løfte dette spennende prosjektet, sier Ann Elin Haadem, rektor ved Aspøy skole.
Hun kommer fra stillingen som miljøveileder ved Borgund videregående, og tar med seg verdifull erfaring inn i et prosjekt som skal styrke fellesskap, forebygging og inkludering i bydelen.
– Jeg gleder meg veldig til å ta fatt på dette viktige og meningsfulle arbeidet. Nærmiljøskolen på Aspøy gir en unik mulighet til å skape et inkluderende og trygt fellesskap rundt barn og unge – både i og utenfor skoletiden. Jeg ser frem til å samarbeide tett med elever, foresatte, ansatte og aktører i nærmiljøet for å utvikle nye, men ikke minst å styrke de aktivitetene som allerede finnes i kommunedelen. Det å få være med og bygge broer mellom skole, hjem og fritid er noe jeg brenner for, og jeg er takknemlig for tilliten jeg har fått, sier Marøy.
Skolen som samlingspunkt
Prosjektet er støttet av Bufdir og skal gjøre skolen til en sosial og kulturell møteplass etter skoletid – for både elever, foresatte og nærmiljøet. Hovedmålgruppen er elever på 5.–7. trinn.
Aspøy skole ligger midt i et mangfoldig byområde med nærhet til sentrum og Sørsida. Skolen har lenge jobbet aktivt med inkludering – nå skal dette arbeidet forsterkes med en ny lokal modell inspirert av Oslos nærmiljøskoler, men tilpasset Ålesunds behov.
– Målet er å skape enda tettere samarbeid mellom skole, hjem og fritidstilbud. Vi ønsker at ulike tjenester skal jobbe mer samordnet for forebygging og tidlig innsats. Skolen skal være et bindeledd – både mellom barn og aktiviteter, og mellom ulike aktører i nærmiljøet, sier Haadem.
Modellen henter inspirasjon fra Oslo, men skal tilpasses Ålesunds behov og utvikles i tett samarbeid med lokalsamfunnet.