Til toppen

– Drømmen er å få holde på med dette!

Her er årets deltakere i «Moment Talent». Seks lokale artister, som er håndplukket og kan se frem til et år med samarbeid, læring, beintøff jobbing og ren inspirasjon.

Denne gjengen er klare for å gi alt i årets “Moment talent”. Et kompetanseprogram skreddersydd for artister som vil opp og frem. Fra venstre: Henrik Stave (24), Mia Charlotte Skoge Nøringseth (25), Elliot Lorgen (24), Sakarias Lundstad (28), MARTi og Emilie Verlo (23). Klare for første samling på Ocean Sound Recordings på Giske. Like utenfor Ålesund.

– Målet er å gi de det de trenger for å lykkes i bransjen, sier Kathrine Synnes Finnskog i Momentium som sammen med sitt eget fagmiljø i dag presenterte kandidatene som har fått plass i kompetanseprogrammet.

Det myldrer i studioet på Giske. Ocean Sound Recordings er gjort klart med både kanelsnurrer, smågodt og kaffe. Det er her de skal ha base når de møtes til faglige samlinger gjennom året. Artister og fagfolk. Alt satt sammen for at våre lokale talenter skal kunne bli enda bedre.

– Drømmen er rett å slett å få holde på med dette. Det å få lage musikk, sier Elliot Lorgen (24). Han er artist og låtskriver fra Ålesund, og en av seks kandidater som nådde helt opp hos juryen hos Talent Norge og nå kan se frem til en prosess som skal gjøre drømmen enda mer virkelig.

For det er ikke gitt å kunne lykkes i en bransje som er i stadig endring, og der mange kjemper om det samme.

– Jeg skal være med på denne første samlingen for å gi de perspektiv og innsikt. Skal de nå helt til topps må de ikke bare ha talent og være forberedt på hard jobbing, de må også skjønne businessen, forteller Guttorm Raa. Bransjetoppen og manager til Synne Vo og Emma Steinbakken er en av flere mentorer som er koblet på og som er på plass i fjøresteinene for å dele kunnskap.

– Målet er nå et internasjonalt publikum, sier Martine Bonkowski Lausund fra Ålesund.

En stor mulighet

– Dette er en fantastisk mulighet. Også er det helt utrolig å få være med på noe som har et så vanvittig bra rammeverk, sier Sakarias Lundstad (28) som er artist og låtskriver fra Kristiansund, og dermed skiller seg ut som den eneste av artistene som ikke er fra Sunnmøre.

For på listen har du, i tillegg til de vi allerede har nevnt, finner du MARTi fra Ålesund, MIA fra Ålesund, Emilie Verlo fra Ellingsøy og Henrik Stave fra Ulsteinvik. Alle med ambisjon om å leve av musikk. De fleste har allerede gitt ut musikk, noen står helt på springbrettet, og andre allerede satt kursen mot internasjonalt gjennombrudd.

– Drømmen er å fylle Madison Square Garden. Jeg vil internasjonalt, sier Martine Bonkowski Lausund fra Ålesund. For mange allerede kjent under artistnavnet MARTi.

– Flere av låtene mine handler om det å vokse opp i Ålesund, og kanskje kjenne på det at man ikke passer helt inn, sier hun om tekster som snur innsiden ut.

Fellesskap og skaperglede

Selv om de seks artistene er helt i starten av det som også er aller første samling, merker man allerede samholdet. Gnisten. Ønsket om å se hverandre lykkes.

– Det er en veldig god følelse å møtes på denne måten. Det å ha en plan og få kjenne på et fellesskap. Jeg er allerede inspirert, kommer det fra MIA. Mia Charlotte Skoge Nøringseth (25) er artist og låtskriver fra Ålesund, og gav ut sin aller første EP i fjor høst. Og hun har mer på hjertet. Mye mer, som hun gleder seg til å jobbe med.

-Jeg følger alltid magefølelsen. Det er kompromissløst, uansett om det gjelder musikk eller andre valg, sier hun om viben som sa at det å være med på dette prosjektet var helt rett.

– En stor mulighet i solide rammer, sier Sakarias Lundstad (28) som er artist og låtskriver fra Kristiansund og gir ut musikk under navnet SACARIAS.

Til stede under dagens presentasjon var også viktige sponsorer fra Sparebank 1 SMN. For som med alt annet, koster utvikling ofte mer enn bare tid og krefter.

– Vi er allerede svært imponerte, sier Regionbanksjef Marita Løvik Stadsnes som sammen med om den lille introen fra hver enkelt artist også med en tilhørende låt.

– Kultur er en svært viktig arena for skaperglede, fellesskap og er med på å skape gode lokalsamfunn. Med dette programmet får vi til et ekstra løft for de som allerede har vist at de både kan og vil. Her får de en reell mulighet til å utvikle seg i et profesjonelt miljø, og at det i tillegg skjer lokalt gjør meg ekstra meg stolt, sier hun om det som er et samarbeid på andre året mellom Sparebank 1 SMN, Talent Norge og Momentium og har ei ramme på en million kroner.

– Dette bygger lokalsamfunn, også for de som vil enda mer, sier Regionbanksjef Marita Løvik Stadsnes i Sparebank 1 SMN. Her sammen med bedriftsrådgiver Maria Sjåstad. – Gåsehud allerede, sier de etter det som var aller første artistpresentasjon på Ocean Sound Recordings i dag.

– Vi gleder oss virkelig over at de endelig er her, samlet. Nå kan vi sette i gang, sier Kathrine og Tonje hos Momentium som er betydelige brikker for at dette skal fungere. Ikke bare når det kommer til fag og nettverksbygging, men også for å legge opp til det det sosiale.

– Nå som vi er ferdige med en intensiv første dag, så skal vi voksne stikke av. Da skal de få være sammen, lage seg litt god mat og bli bedre kjent. Men selvfølgelig har vi lagt igjen noen oppgaver som de skal løse. Forhåpenligvis gjøres det i flokk, før vi møtes igjen i morgen tidlig, smiler Finnskog, som er tydelig engasjert.

– Det er jo dette det handler om. Ta vare på de talentene som faktisk kommer herfra, og gi de et faglig miljø å vokse i her, sier hun og vi gleder oss. For dette betyr jo at de ikke må reise ut, men kan gjøre det. Også er sannsynligheten langt større for at de også kommer tilbake. Eller blir. Sant vel?

En tydelig rørt Kathrine Synnes Finnskog i Momentium under dagens artistpresentasjoner.
– Jeg er her for å gi de innføring i forretningsbiten, sier Guttorm Raa. Og minne de på at vi trenger flere artister som når helt opp på den internasjonale arenaen. Da er det viktig å advare de om at de ikke må lytte til alle de som gir de råd om å synge på norsk, sier han om det å få flere til å strekke seg enda lengre.
– Jeg kan oppleve mye kaos inni meg. Da er det godt å ha musikken. Så håper jeg at det når ut til andre. Drømmer er bare å kunne leve av å lage musikk, sier en åpenhjertig Elliot Lorgen (24).
– Jeg elsker musikk, og har alltid elsket musikk, sier Mia som har bakgrunn fra gospel- og kormiljøet i Ålesund. – det å få jobbe sammen med andre, på denne måten er gull verd, sier hun om det å være en av seks deltakere i Moment Talent.
– Jeg elsker å produsere, men kan ikke bare gjøre det. Jeg kan ikke bare sitte bak Mac´en. Jeg må også ta del i, være en del av, sier Henrik Stave (24) er produsent, låtskriver og gitarist fra Ulsteinvik.
Mathea Grønvik har jobbet med noen av de største artistene i Norge, bla Chris Holsten og Ruben.
Emilie Verlo (23) er låtskriver og artist fra Ellingsøya. Ikke bare er hun en del av årets “Moment Talent” men denne helgen avsluttet hun også en miniturné med konsert på Fabrikken Kulturscene og besøk hos sin gamle skole på Ellingsøy. – det er gøy å gi tilbake og inspirere sier hun.
– Tenk å få jobbe i omgivelser som dette, tenker Bypatrioten som står der i døråpningen og får servert ene låten etter den andre. Hører på kommende verdensstjerner samtidig som bølgene skyller inn på sandstranden like ved… verdensklasse. Her vi bor. Akkurat her vi bor. Samhold og muligheter – for enda mer.
Også verdens største godteskål. – Det rauk budsjettet, lo Ante Giskeødegård som selvfølgelig fulgte spent med fra sidelinjen. – Det er tross alt påske, og noen bruker dagene godt. Mer enn smågodt!

 

 

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!