Til toppen

\ loading=

Drag kings på Parken Kulturhus

De fleste har nok opplevd å se show med Drag queens, men hva med Drag kings? Det får du nå, når Gutta kommer til Parken Kulturhus i anleding Pride.

Arrangementsansvarlig ved Parken kulturhus, Jorunn Kjersem Hildre gleder seg til å få Gutta på besøk, og lover et show av ypperste slag og breial guttastemning.

Når Drag queens er menn som opptrer som kvinner, ja så er Drag kings det stikk motsatte.

Gutta

For her snakker vi om gruppen”Gutta”, de fire kameratene Lavrans, RichHard, Robin og Ørjan, aliasene til scenekunstnerne Deriree Bøgh Vaksdal, Josephine Kylén Collins, Ann-Christin Kongsness og Ragnhild Nelvik Bruseth.

-Ja, Gutta kommer til oss på Parken Kulturhus nå i forbindelse med Pride, og de lover show og breial guttastemning av ypperste klasse, sier Jorunn Kjersem Hilde, arrangementsansvarlig på Parken Kulturhus.

-Gjennom Gutta beveger de seg fram og tilbake mellom utforskning og nyansering av egen maskulinitet og skamløs sampling av mannlige arketyper, forteller Jorunn.

Gutta sier selv at de elsker alle skeivinger, og at det spesielt er en bokstav i LHBTQIA+ de har et stort hjerte for, nemlig Lesbene. De er klare for å feire kjærligheten i Ålesund neste fredag, 13. juni.

Pride

-Da Lisa Mari Sæther i Sentrumsforeningen tok kontakt med oss og spurte om vi ville bidra med noe til Ålesund Pride, sa vi selvsagt ja til det. Kulturhuset skal være sted for alle, så dette er det viktig for oss å være med på, forteller Jorunn, som lover mer.

-Vi kommer til å planlegge for Pride neste år også, så dette er bare en start, avslører hun, og gleder seg til show.

Fanskaren for Gutta vokser og vokser. Nå kommer de til Ålesund. Foto: Gaurav Madan

-Det er befriende å se kvinner ta plass på denne måten, og det er utrolig gøy å se en lek med kjønnsroller og normer som eksisterer i samfunnet vårt, sier Jorunn, som legger til at dette kan være like givende for menn, som for kvinner.

De siste årene har Gutta turnert land og strand både i Norge og utlandet, blant annet til Berlin og Reykjavik – og de har blitt berykta for sine ville show. De har opptrådt både i skeive, feministiske, kunstneriske – og politiske sammenhenger.

13. juni kommer de altså til Ålesund, Pride og Parken Kulturhus for å gi en solid dose underholdning.

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!