Til toppen

\ loading=

Bobilturister fikk lære å slukke brann

- Noe av det viktigste vi gjør er forebyggende arbeid, sier Arnold Rørstad og Marit Fagerhold fra Ålesund brannvesen som torsdag var til stede på Skjerva Bobilparkering der tilreisende fikk både god informasjon og lov til å prøve seg på å slukke brann. Les mer:

Branningeniør Arnold Rørstad og spesialkonsulent for risikoutsatte grupper Marit Fagerhol i Ålesund brannvesen tok turen til Skjerva bobilparkering.

Det er ferieopplevelsen ingen ønsker seg. Brann i hytte, telt eller bobil. Med flere tusen bobiler på veien og stadig økende mengde tilreisende til de ulike bobilparkeringene i Ålesund, er det forebyggende arbeidet viktig.

– Vi ønsker ikke at noen skal puste inn røyk, så om det først begynner å brenne så er det viktigste dere gjør å sikre dere selv og folk rundt dere. Kom dere ut. Er brannen på et avgrenset område, og folk er sikret, så kan dere prøve å slukke med et pulverapparat, forteller Rørstad som har tatt oppstilling for demonstrasjon, og har fått oppmerksomheten fra bobilturistene som har samlet seg.

De tilreisende er fra ulike land, fra Tyskland, Sverige, Norge og flere til, så Rørstad er raskt ute med å lete frem engelsken. Med seg har de også en brosjyre på ulike språk som deles ut, og folk følger godt med.

Røykvarsler og pulverapparat

– Vi anbefaler alle å ha røykvarslere. Nå får du også varslere som er veldig små og som har en batterikapasitet på fem år, så det er ingen unnskyldning for å ikke ha dette tilgjengelig, sier han og trykker på knappen såpass det uler til. Denne våkner dere av, sier han og folk nikker og ler bekreftende. Vi våknet visst nå også!

– Vi har vært rundt om på flere steder i sommer, fra campingplasser der vi passer på at både biler og telt har god avstand, på hoteller for å sjekke rømningsveier og kjøpesentre for å treffe folk, forteller Marit Fagerhol som er spesialkonsulent for risikoutsatte grupper. De av oss som av ulike grunner trenger ekstra bistand om det skulle brenne.

– Det er mange som ikke vil kunne hjelpe seg selv i en situasjon med brann, og derfor er forebyggende noe av det viktigste vi gjør sier hun.

Ute på plassen tar de besøkende, i alle aldre, initiativ for å få prøve å slukke brannen i fattet som brannvesenet har satt opp.

– Jättekul, lærerikt og nyttig, var bare noen av de spontane tilbakemeldingene etter at flammen hadde lagt seg og folk fikk lære hvordan et pulverapparat fungerer.

Bestått test ble premiert med utdeling av kopper, klistremerker av Bjørnis og ikke minst mer kunnskap.

Vi ønsker alle en riktig god sommer, og minner om at skulle man trenge hjelp så er brannvesenet alltid tilstede på telefonummer 110

Se flere bilder:

Brannbamsen Bjørnis er populær hos alle og er en viktig maskot for å påkalle oppmerksomhet. Spesielt hos de minste.
Folk rigget seg til for å få med seg viktig informasjon. – Telefoner lader vi på dagen, ikke natta, forteller Rørstad om det som kan være ei brannfelle.
Det var mange som ønsket å prøve å slukke brann da Ålesund Brannvesen dukket opp på Skjerva Bobilparkering i Ålesund i formiddag.
Øyeblikkene ble også dokumentert. Et fornuftig ferieminne med hilsen fra Ålesund.
Arnold Rørstad fra Ålesund Brannvesen viser frem et eksempel på røykvarslere som ikke tar store plassen.
Også de aller minste fikk prøve seg denne dagen.Her med stødig veiledning fra byvert Julie Rørvik (21)
Aktiviteten på kaikanten ble godt mottatt av de tilreisende. God stemning og godt humør!
Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!