Til toppen

\ loading=

Astrid Overaa klar med ny forestilling

- Ei forestilling om levd liv – og ikke minst nye valg og muligheter som dukker opp uansett alder, sier Astrid Overaa som denne helgen er premiéreklar med forstillingen «Britt-Marie var her». I dag fikk vi endelig slippe til for en aldri så liten smakebit og her er det bare å glede seg. Mye sier oss at dette blir både varmt, vanskelig, morsomt og mye til ettertanke.

– Hun er ikke passiv-agressiv i det hele tatt, i følge henne selv, sier Astrid Overaa om karakteren “Britt-Marie”. Kanskje er det ikke så innmari rart at det blir sånn noen ganger? 

– Ei forestilling om levd liv – og ikke minst nye valg og muligheter som dukker opp uansett alder, sier Astrid Overaa som denne helgen er premiéreklar med forstillingen «Britt-Marie var her». I dag fikk vi endelig slippe til for en aldri så liten smakebit og her er det bare å glede seg. Mye sier oss at dette blir både varmt, vanskelig, morsomt og mye til ettertanke.

– Jeg håper folk tar seg tid til en prat etterpå. En kaffe og en samtale med hverandre, for her er garantert mye å kjenne seg igjen i, sier Overaa som etter måneder med øving og prøving gleder seg til å endelig skulle få vist frem det ferdige resultatet ut til publikum.

– Det er bare et sant eventyr å få muligheten til å gjøre dette i godt voksen alder, sier hun om tilværelsen som skuespiller og samarbeidet med Teatret Vårt.

– For selv om hun står alene på scenen har hun et solid team i ryggen. Blant annet skuespiller Johanna Mørck, som med denne forestillingen har tatt steget over i regiens verden.

Første gang på regi

– Det har vært utrolig spennende. Det å faktisk kunne få være seg selv og ha regi, i stedet for å spille en rolle har vært veldig lærerikt, sier debutanten som skryter av samarbeidet.

– Astrid er jo helt unik på det. Å lage rommet og slippe meg til. For jeg har jo måttet være både streng og modig, ler hun.

– Sant vel Astrid, at jeg har vært streng?

– Joooo, hører vi bak sceneteppet. – Du har vært kjempestreng, roper Astrid tilbake og lyset går av. Det er klart for ny prøve.

Det er tross alt bare dager igjen. Nå skal alt sitte!

Johanna Mørck, som har lang fartstid som skuespiller, debuterer på regi. Her i samtale fra scenekanten i forkant av dagens smakebit på Arbeideren i Ålesund der forestillingen har premiére til helgen og skal spilles seks ganger, før den skal ut på turné.
“Britt-Marie var her” er en monolog basert på Fredrik Backmans suksessroman med samme navn. Astrid Overaa spiller alle rollene i forestillingen der Britt-Marie i en alder av 63 år skal begynne livet sitt på nytt. – Ei fortelling om å finne ny mening når livet tar en uventet vending. En kjærlighetshistorie om en kvinne som har ventet et helt liv på at livet skal begynne, skriver teatret Vårt i sin presentasjon. 
Det er både spennende og lange dager i forkant av premiéren 17. oktober. Her i samtale med teamet fra NRK Møre og Romsdal som møtte frem på Arbeideren for å få med seg godt lokalnytt fra kulturfronten.

 

Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!