Til toppen

Utvidelsesplaner og bursdagsfeiring

Racoon Coffee & More i Kongens gate feirer sju år, og har samtidig enorme utvidelsesplaner. Men hastverk er det ikke snakk om for Sarah.

Amaliá Østrem er en av de ansatte som gleder seg til bursdagsfeiring. Her med en vakker kake klar for gjestene.

-Det aller viktigste for oss er at det blir bra, så vi har ikke hastverk, sier innehaver Sarah Soumilas hos Racoon.

Bursdagsfeiring

I sju år har hun og staben hennes holdt det gående, og som regel med fullt hus, spesielt i turistsesongen, for Racoon er en fin plass for å ta seg ei pause for turister på vei rundt i byen.

-Vi ser at også barn liker seg godt hos oss. De får slappe av og styre med sitt. Det setter vi pris på, sier hun.

Sju år skal markeres. Derfor inviterer Racoon sine kunder til å få gratis mini cupcakes eller kjeks om de tar turen innom.

-Vi er veldig takknemlig for alle våre kunder i Ålesund som har fulgt oss opp gjennom disse årene, så nå på fredag vil vi feire i kafeen, sier Sarah.

-Vi har bygd Racoon med stein på stein, og nå har vi planer om å utvide, forteller Sarah, og tar oss med rett over gata, fra Kongensgate 6, der Racoon har lagt i sju år, og fortsatt skal ligge, til Kongens gate 5.

Og her snakker vi ikke om en liten utvidelse, men en enorm ekspansjon og et helt nytt spisested, men med samme sjel og ånd.

-Det er et stort lokale, og planene er mange, sier Sarah, som gleder seg til å kunne åpne. Men hastverk har hun slett ikke.

Stor utvidelse

-Racoone kan fort bli trangt, og vanskelig å få seg et bord. Her skal det bli nok av sitteplasser og bord, forteller hun.

Nede på gateplan planlegger hun å ha forskjellige salgsdisker med varer som både er spiselige og andre ting. Men det er først oppe en trapp vi ser det enorme lokalet.

-Det er en fantastisk utsikt over Brosundet, Molja og Skateflua. Her blir det virkelig fin å sitte for å ta seg en kaffe eller matbit, sier Sarah, som har mange tanker og planer om lokalet.

-Vi får litt hjelp med folk som kan dette, men jo, det er mange planer. Blant annet et eget bakeri og kjøkken. Det skal vi lage her inne, sier Sarah, og åpenbarer at lokalet faktisk er enda større enn ved første øyekast. Vi er oppe i rundt 350 kvadrat.

-Jentene på kjøkkenet får det ofte svært varmt. Derfor ønsker de seg et kjøkken med vindu. Det får de her. Samtidig vil bakeriet bli ut mot kafeen slik at det er åpent for gjestene å se inn, sier hun.

Også rundt menyen for det spiselige har planer begynt å ta form.

Innehaver av Racoon, Sarah Soumilas kommer med et drømmesukk av utsikten i det nye lokalet. -Tenk å kunne sitte her og slappe av og kose seg, sier hun.

Folk fortjener kvalitet

-Vi vil prøve oss fram og se hva som blir tatt godt imot. Vi snuser også på catering og take-away. Jeg kommer jo fra Melbourne i Australia og vil ta med noe derfra. Der er det populært med coffeeshop, sier Hun. Og en ting er hun helt klar på.

-Vi skal lage alt fra grunnen av. Jeg vil at gjestene skal ha tilgang på kvalitet. Det skal være en fin plass for alle, med overkommelige priser, så her skal det være godt å sitte. Racoon skal føles som et hjem. Det gjelder også den nye plassen, sier hun.

Sarah fortsetter med å bygge, og nå med enda flere steiner. Og nøkternhet.

-Dette skal vokse fram av tjente penger så langt som mulig. For klart det vil koste. Men vi har god tid.

-Har du noen idé om hvor lang tid vi snakker om? Turistsesongen?

-Nei, jeg har ikke det. Det er et stort prosjekt vi vil utføres skikkelig, men om det blir til turistsesongen er vanskelig å si, sier Sarah, og kommer med et lite drømmesukk.

-Tenk da. Å sitte her og slappe av. Med den utsikten. Dette blir veldig bra.

-Men aller først skal du og gjengen din feire sju år sammen med gjestene?

-Ja, så folk må bare komme. 20. februar, altså nå på fredag, sier hun.

Cupcakes? Det er Racoon svært gode på. Og fredag kan du bli med på bursdagsfeiring og få din egen gratis mini cupkake.
Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!