
Terje Fagermo er død
Sunnmørsposten melder at byens store kunstner Terje Fagermo sovnet stille inn natt til 17. desember. Et stort og modig hjerte har sluttet og slå og på vegne av mange vil vi i Bypatrioten takke Fagermo for sin livslange innsats, for virket, evne til å tenke nytt, prøve nytt og inspirere.
Vi var så heldige å bli invitert hjem til Terje i forkant av hans aller siste utstilling i september og deler intervjuet på nytt. Et møte vi gjemmer i hjertet. (Lenke under) For her la han igjen, i rene ord, mye til oss som virker i egen by og alle som kommer bak.
«Det enkleste i verden det er å kritisere og være negativ», sa han og oppfordret flere til å rette blikket mot ny kunnskap, nye teknikker og konkurranse fra yngre krefter. «Det skjerper oss», sa han og vi tar det med videre i arbeidet – for en enda bedre by!
Han ba Bypatrioten å stå i det, stå på, og fortsette å våge å ha en stemme i en tid med behov for store endringer. Det løftet skal vi holde! Takk for kunsten, fargene, kaffen og timpen Terje.
Våre tanker går til familien.
