
Satser med produksjonsselskap i Ålesund
Fra en verden med produksjoner for kjente brands og artister verden rundt, til fast base og utsikt mot Sunnmørsalpene i Ålesund. Johannes Lovund har i over 10 år holdt særdeles høyt tempo, ikke minst som stødig hånd for Kygo. Et univers han fortsetter i, men nå styrker han og makker Mathias Sæther også den lokale satsingen med produksjoner for næringslivet og aktører i Ålesund og på Sunnmøre.

Renoveringen av huset på Hatlaåsen har tatt både tid og krefter. Men det gjør ikke noe når det blir akkurat som du drømmer om. Utsikten mot Sunnmørsalpene er upåklagelig i sol som uvær og de store vinduene mot sør tar inn hele opplevelsen. Her ligger også kontorlokalene til Palm Tree Productions med samme utsikt. Lokalene der kreativiteten og perfeksjonismen får maks utløp.
– Det er her det redigeres og produseres, sier de og skrur på skjermene. På med lyd. Du må nesten bare sette deg i sofaen såpass du får skikkelig inntrykk, sier Lovund og plasserer Bypatrioten godt i et hjørne.

Et annerledes blikk
På skjermen ruller filmene og høydepunktene i ett kjør. Musikkvideo filmet under vann, Poscher som skrenser i vintersnø og verdensartister og pyro på Trolltunga. Du limes til lerretet.
– Behind the scenes. Vi må ha behind the scenes, sier jeg og vil vite alt. Mest om hvordan det opplevdes å lage alt dette. Fra scratch til ferdig produkt. Om de forteller?
– Vi hadde bare de timene vi hadde og alt måtte sitte før solen gikk ned, forteller han om den vanvittige produksjonen for to år siden der de flydde opp både flygel, artister og crew til Trolltunga og gjorde liveopptak, helt ytterst på kanten av stupet. En dag. En sjanse.
Det er knapt så vi puster der vi får det servert. For det handler om timing. Guts og planlegging. God planlegging. Og aller først en idé om å gjøre noe annerledes. (Se video)
– Det er gjerne det vi selger inn. Vi har et annet blikk, og ikke minst erfaring. Vi vil noe mer, sier han om det som nå skal komme lokalt næringsliv og andre aktører til gode.

Verden til Ålesund – og Ålesund til verden
Med base for for Palm Tree Productions både i Miami og Ålesund handler det om å knytte verdener sammen. Og ikke minst bidra til å få Ålesund og Sunnmøre enda mer ut. Ut til alle.
– Jeg elsker å bruke locations her, sier han og ser ut mot Sunnmørsalpene og gløttet av Hjørungfjorden i det fjerne. Det er godt å si at det også er dette som endelig er hjemme, sier Valderøyingen om det å endelig ha fått seg fast base. Med 330 reisedøgn i året, på det meste, er det ikke rart han lengtet etter en plass å lande.

– Det blir fortsatt mye reising og samarbeidet med Kygo fortsetter med samme intensitet som før. Jeg drar til Sør Amerika i morgen, men det er godt å vite at når jeg er tilbake så venter også familie og gode venner, sier han og her kommer også Mathias Sæther inn. For når Lovund er ute og flyr, holder han orden og stødig fart på det som skal leveres fra kontorlokalene i Hatlane.

Timing og tilfeldigheter
– Det er utrolig spennende å få være med på å bygge opp denne satsingen. Jeg har tatt utdanning innen filmproduksjon i USA, og var på utkikk etter det neste steget i karrieren da vi tilfeldigvis kom i kontakt og jeg ble hyret inn av Johannes for til en musikkvideoproduksjon for Martin Garrix på Giske, forteller han om det som førte til at de opprettholdt kontakten.
– Så fikk jeg muligheten til å bli med på produksjonen på Trolltunga for å dokumentere det som skjedde i kulissene.
– Det ble mitt første møte med en så stor produksjon. Vi var sikkert 60 stk i sving sier han om erfaringen og opplevelsen som først satte seg i etterkant.
– Når vi var der, var det bare puls. Kun fokus. Passe på at man gjorde det man skulle. Etterpå når det sank inn? Helt rått å tenke på, sier han om det som ble første steg inn og nå en del av hverdagen i produksjonsselskapet. – Her er vi, sier han om tilfeldighetene og det som har betydd mye.

Et miljø for flere
Kommende torsdag slippes filmen som de nylig har gjort for AaFK i samarbeid med Losen og Vard. En film som viser at fotball er mer enn en kamp.
– Det er samhold, byen, omlandet og det er oss, sier Lovund, som ikke kan avsløre så mye mer før den faktisk er ute.
– Vi håper folk liker den, at den bygger opp rundt lagene som nå skal ut i en spennende sesong i Eliteserien. Så håper vi også at de som sitter der ute og tenker at de burde fornye seg, eller trenger en produksjon om det er til messer i utlandet, eller branding lokalt, nasjonalt eller internasjonalt, ser i vår retning. Vi gjør mye, men vi tar ikke konfirmasjonsbilder, humrer de i et forsøk på å forklare at dette er produksjoner som ligger i et høyere segment.

– Men ta uansett kontakt, for plutselig får vi en idé som du ikke har råd til å gå glipp av. Og sånn bygger vi også et miljø for enda mer skaperkraft her på Sunnmøre, sier han om en kreativ bransje som er vant til å jobbe på tvers.
– På større produksjoner er vi avhengige av å ha nok mannskap, og da er det samarbeid som gjelder. Og ingenting er bedre enn at vi kan hente det lokalt. Sånn lykkes miljøet og sånn kan vi gi enda flere erfaring i bransjen, sier han og vi takker for det som virket som tre sekunder, men ble til to timer med solid inspirasjon, god prat og kaffi.
På vei ut for ha på oss skoene igjen, så ser vi også opp. Alle bildene? Justin Bieber, Ariana Grande, Shawn Mendes, Zara Larsson, Joe Jonas, Camilla Cabello, Kygo for å nevne noen. Store, i rammer. Rett på.
– Ja, det er bilder jeg har tatt selv, smiler han beskjedent. For han alle superstjerner til tross. Han trives best der. Bak kameraet.





