
Et litt beskjedent tips ramlet inn til Bypatrioten om en kundekveld på en bruktbutikk på Sjøholt. De ville gjerne ha besøk, så vi dro.
Butikk på dugnad
Det angrer vi ikke på. Det skulle nemlig vise seg at vi ville bli svært positivt overrasket.
For på Sjøholt Småsenter, der det tidligere var dagligvarebutikk, strømmet det på med mennesker, og innenfor dørene ble vi møtt av seks smilende damer.
-Vi er alle frivillige på butikken, sier en av de yngste, Jeanette Davik.
-Dere har altså startet en butikk?
-Ja. ”Brukthjørnet Klede og Sko”. Vi har holdt på noen år nå, og vi holder åpent onsdager og lørdager. Alt som kommer inn av varer er donerte, så absolutt alt går til Leger Uten Grenser, sier hun.
Aud Kongsnes er en av veteranene som har vært med helt fra start. Hun har tatt en økt ved kassa da vi møter henne.

-Vi kjenner hverandre fra Husflidlaget og fant ut at vi skulle gjøre noe for Leger Uten Grenser. Vi valgte dem fordi de gjør en fantastisk jobb, sier hun. Jeanette er enig.
-De hjelper over alt, uansett religion, nasjonalitet og politisk ståsted. Vi får også god respons fra kundene våre om formålet, sier Jeanette.
Enorme beløp
Og det er da hun og Aud får oss til å måpe. For beskjedent presenterer de resultatene på engasjementet.
-Det har jo gått oppover. Første året fikk vi inn 30.000 kroner, så 80.000 kroner og videre opp, sier Aud.
-Og hittil i år har vi vel kommet opp i 140.000 kroner. Så det virker som vi har truffet, skyter Jeanette inn.
Vi kunne ikke være mer enig. For de seks ildsjelene har tilført Leger Uten Grenser flere hundre tusen kroner gjennom dugnaden på butikken ”Brukthjørnet Klede og Sko”.

-Her er det fulle stativer og et yrende liv?
-Ja, vi har nemlig fått inn ekstra mange donasjoner. Derfor gikk vi ut med kundekveld der alle er velkommen. Her har vi klær, sko, smykker og forundringsposer, for å nevne noe. Dette har vi arrangert tidligere også, og det kommer alltid mange på disse kveldene. Vi serverer også frukt, drikke og sushi fra SABRY til de som kommer innom, sier hun.
-Joda, det utvikler seg, sier Aud beskjedent. Og enda har ikke summen fra kundekvelden blitt registrert. Og hva gjør så vi? Jo, oppfordrer alle til å gi en slant til damenes vippskonto, der alle midlene går uavkortet til formålet de brenner så sterkt for, Leger Uten Grenser; 638467.
Og skulle du bevege deg til Sjøholt en onsdag eller lørdag så sving av i første kryss til venstre, om du kommer fra byen. Der møter du butikken ”Brukthjørnet Klede og Sko”, åpent fra 11.00 til 15.00.













