Til toppen

\ loading=

– En festival som skaper trivsel, aktivitet og inkludering

Kultursjef i Ålesund kommune, Oskar Skulstad, var full av lovord da Ålesund Gatefestival ble åpnet foran et stort publikum på Kiperviktorget.

FARGERIKT: Det er ikke tvil om at fargene satte sitt preg på Kiperviktorget under åpningen.

Bypatrioten står bak byens nyeste tilskudd pi festivalrekken og de har fått med seg bedrifter, kulturlivet og frivillige til å skape en festival som er plassert rundt omkring i sentrum.

Over 90 arrangementer er en del av Gatefestivalen som varer i tre dager. I dag ble den åpnet på Kiperviktorget.

– En helt ny festival av og for oss som elsker å se egen by blomstre. Vi som gjerne er med på laget for å gjøre denne byen enda litt bedre hver eneste dag. Nei, vi har ikke alt, men jammen har vi mye. Det meste, vil vi si. Så er det opp til oss å finne ut av resten. Av veien videre.  Ønsker du en levende by, så må du delta. Du kan gå i gatene, du kan bruke den lokale butikken, du kan engasjere deg i diskusjonene, du kan ta et politisk verv, eller heie på de som faktisk gjør det, sa Trine Klemetsen i åpningstalen.

– Fin symbolikk

Kultursjefen i Ålesund kommune var en av veldig mange som hatt tatt turen til åpningen.

– Jeg har gått og ventet på Gatefestivalen. Jeg syns det er et herlig tiltak av Bypatrioten, for det er ingen ting som er bedre enn at det er liv og røre i byen, sier Oskar Skulstad.

DØR: Kunst- og designlærer ved Aalesund International School, Brittany Kriechbaumer, tar i døren som sier What if? Åpner man døren står det World of opportunities.

Dette er en festival der alle som vil være med, kan være med. Derfor var det naturlig at barna ble inkludert da årets festivalkunst skulle skapes. Og elevene ved Aalesund International School avduket det hemmelige kunstverket sammen med Klemetsen.

– Det var utrolig fint at de sto bak kunstverket. Det var en veldig fin symbolikk i at det sto World of opportunities (en verden av muligheter) på døra. For det er det ting handler om, å kunne skape muligheter.

Og han ser at Ålesund Gatefestival kan nettopp gjøre det.

– En inspirerende festival som skaper trivsel, aktivitet og inkludering. Vi bor i en by hvor engasjement på kultursiden er veldig bra, og det bidrar til å skape et rikt kulturliv. Og det er svært viktig.

Nytt og gammelt

Klemetsen la vekt på at vi alle kan bidra til at Ålesund blir en enda bedre by å bo i.

– Alle kan gjøre noe for at denne byen skal ha den beste forutsetningen for å utvikle seg. For det trenger vi. Vi må henge med i tiden. Vi må tenke nytt. Vi må tilrettelegge for det som kommer. Det betyr også at ting vil bli annerledes. Noe vil være som det alltid har vært, men mye skal også bli nytt.

– Så vi må ta vare på mye, og lage enda mer nytt. Vi må ta vare på mange særpregene som gjør oss, til oss, samtidig som vi rigger byen for å bli en del av det nye. For her kommer flere til. Med andre erfaringer, kunnskap, måter å leve på. Og vi skal bli ett. Og vi trenger at flere kommer hit. At de finner sin plass. Og der trenger vi en by som er raus, som er nysgjerrig, som gir rom og er lyttende. Og vi trenger kultur, sa Klemetsen videre i talen sin.

Ålesund Gatefestival vil fortsette å sette sitt preg på sentrum fredag og lørdag. Lurer du hva som skjer, kan du sjekke programmet her.

– Jeg vil anbefale alle som har lyst til å bli med på fest som er i byens gater, sier Skulstad.

KULTURSJEF: Oskar Skulstad (til høyre) var til stede under åpningen av Gatefestivalen.
BOBLER: Ungene elsket å lage såpebobler under åpningen av Gatefestivalen.
DØR: Døra ble et populært fotomotiv umiddelbart og skal flyttes rundt om i byen.
FORNØYD: Trine Klemetsen i Bypatrioten (til venstre) og banksjef i Sparebanken Møre, Linda Strømmen.
LITT REGN: Noen måtte ha paraply, for vi er på Sunnmøre, og det kom regn.

 

SAMTALER: Det ble tid til gode samtaler etter at talene var ferdig.
SKILT: Det er kanskje ikke så dumt å stoppe opp og lese noen av skiltene rundt omkring i byen.
FORSKJELLIG: Noen foretrakk å sitte mens andre sto.

 

SPENT: Publikum hørte spent på talene under åpningen av festivalen.
GODT OPPMØTE: Det var hyggelig å se at mange møtte opp.
LUNSJ: Noen benyttet seg av sjansen til å kjøpe lunsj på Kiperviktorget.
LATTER: Godt humør kommer man langt med.
TELT: Sparebanken Møre stiller med eget telt på Kiperviktorget.
OPPTRER: Johannesband spilte i paviljongen i Kongens gate.
PUBLIKUM: Folk som sto og hørte på musikken i Kongens gate.
VÅTT: Paraply må en ha når en hører på musikk i gatene i Sunnmøres hovedstad.
PLUTSELIG: Under Barnas byvandring dukket plutselig opp Plutselig Sirkus opp og overrasket barna.
SIRKUS: Plutselig Sirkus har plutselig for mange hender.
Bypatriotens Kulturkalender

Se alt som skjer i Ålesund

Alltid mye å glede seg til!