
– Vi har stor tro på at dette blir til det beste for både oss og kundene. Dette gir oss bare enda større og inspirerende fagmiljø og ikke minst drivkraft og løfteevne, forteller Eirik Vartdal og Mathias Frisvold.
– Mer kaffe? spør de. Det er viktig å få på litt god kaffe, og servicen er så absolutt på plass i det vi hopper innom for en prat. Og akkurat sånn lover de at det skal fortsette.
– Her er dørene åpne. Det handler om å være lokal nok til å kjenne nabolaget, og stor nok til å kunne agere når det virkelig trengs, sier Frisvold om det som nå betyr totalt 1500 ansatte under samme system, profil og paraply.
– Men her på kontoret i Ålesund blir vi akkurat samme gjengen og sammenslåingen betyr bare at vi har et enda større miljø å lene oss på når det trengs, legger Vartdal til.
Fire år siden innrykket i jugendbyen
I år er det fire år siden Sparebanken Vest gjorde sitt inntog i Ålesund og etter det har de opprettet flere lokalkontor både i Volda og Ulsteinvik.
– Det har gått veldig bra, og vi ligger godt foran prognosene som vi la til grunn før oppstarten. Vi har stor tro på at vi runder en portefølje på 10 mrd snart, og da er det ikke mer komplisert enn at vi holder stø kurs, sier de om det å være siste bank inn i et allerede stort miljø.
– Ålesund har ikke få banker, og muligens er det er skikkelig sunnhetstegn?
– Det betyr jo også at vi som samlet bransje kan tilby svært attraktive arbeidsplasser og være med på å sette byen på kartet på den måten, sier Vartdal om det som er et miljø preget av både konkurranse og samarbeid som løfter både nye prosjekt og kvaliteten for kundene.
– Det blir jo en egen drivkraft. Vi må levere, vi må være gode. Samtidig har vi svært strenge lover og krav vi må forholde oss til, og da blir en fusjon som dette også veldig viktig. Og vi har ambisjoner om vekst, noe som betyr at vi garantert også skal ansette flere, som igjen gjør at byen har enda mer å tilby alle de som kanskje har flyttet ut. Nå finner de et svært fremoverlent miljø her og vi håper som Bypatrioten på at vi kan være en viktig brikke i arbeidet med å hente de tilbake, sier Frisvold.
Gi tilbake til samfunnet
Gjør sparebankene det godt, drypper det også rimelig bra med gevinst tilbake til lokalbefolkningen. Det gjelder også for nye Sparebanken Norge.
– Det at vi er eid av våre kunder gjør at vi er pålagt å gi tilbake til lokale organisasjoner, idrettslag, kulturliv og aktører som styrker samfunnet vårt. Faktisk snakker vi om at Sparebanken Vest har tilbakeført så mye som 60 prosent av overskuddet, og alt under mottoet: «Livet på Vestlandet litt bedre».
– Nå endres det til «livet i Norge»?
– Vi er fortsatt lokale, og det engasjementet skal vi tviholde på. Vi blir nå Sparebanken for Norge, samtidig som det betyr også at lokale aktører skal merke at vi er her. Her i Ålesund, sier de.