
Niels (18) er årets solist 17. mai
Når Ålesund Symfoniorkester inviterer til orkesterets tradisjonelle konsert 17. mai, er det 18 år gamle Niels Kretschmer som solist bak klaveret, midt i russetiden.
Til toppen

Når Ålesund Symfoniorkester inviterer til orkesterets tradisjonelle konsert 17. mai, er det 18 år gamle Niels Kretschmer som solist bak klaveret, midt i russetiden.
At bussene ikke lengre får kjøre til toppen av byfjellet gir grobunn for nye løsninger. Bytoget og Fjellstua samarbeider tett for å gi cruiseturistene en smakebit på det beste Ålesund har å by på. Opplevelsen starter med henting på kaia, før gjestene kjøres gjennom bygatene og opp til Fjellstua for kaffe og Kvæfjordkake. – Gode samarbeid som dette er helt gull, sier daglig leder ved Fjellstua Ann Helen Støbakk.

Etter over 30 år på Østlandet har Alice Slinning flyttet hjem til Ålesund. Med et sterkt ønske om å gjøre hverdagen litt lettere for andre mennesker, har hun nå startet firmaet «Vennlige tjenester», et tilbud for dem som trenger litt ekstra hjelp i hverdagen.

Over 150 utøvere, et internasjonalt solistlag og et av musikkhistoriens mest monumentale verk møtes i Parken Kulturhus 27. august. Beethovens 9. symfoni er den største symfoniske satsingen Fjord Cadenza har gjort på sine over 30 år.

Har du satt løpeskoene på hylla eller kjenner på at dørstokkmilen for lett løping er litt for lang? Da er kanskje dette tegnet du har ventet på. Ålesund Maraton nærmer seg og 6. juni går startskuddet for løpsfesten som har plass til absolutt alle.

Dampsentralen har fått ny kjøkkensjef. Maria Prasinou kommer inn med stort engasjement, mange idéer og gleder seg til å skape spennende matopplevelser framover. Vi har tatt en kaffeprat for å bli litt bedre kjent med henne!

Snø og regn formelig pisket mot vinduene på Alnes Fyr- og opplevelsessenter som et herlig motstykke til hjertevarmen inne i lokalene, da Björg Thorhallsdottir åpnet en helt ny utstilling i går. Med over 30 nye verk i kofferten, nå trygt montert på veggene i galleriet, samlet hun og arrangørene fullt hus. Her er en stemningsrapport og bildeserie fra åpningen.

Historien om regnskapssystemet Conta startet med tre frilansere i Brasil som slet med å sende fakturaer hjem til Norge. – En mulighet, tenkte gründer og regnskapsfører Jan-Tore Holen i Ålesund som gikk i gang med å utvikle regnskapssystemet som nå er lansert i 10 land og har flere hundre tusen brukere. I går fikk de besøk av digitaliseringsminister Karianne Oldernes Tung (Ap).

Da er det klart. Cirkus Arnardo kommer til Ålesund for å feire nasjonaldagen, og cirkusarenaen blir rett ved Color Line Stadion.

At Ålesund Røde Kors feirer 100 år skal sette sitt preg på årets 17. mai tog i sentrum. De inviterer bredt til tog og feiring av både nasjonaldagen og eget jubileum.

Etter 23 år med formidling av en av de mest dramatiske hendelsene i Ålesund sin historie, går Tidsmaskinen ved Jugendstilsenteret inn i sin siste sesong.

Vi hørte de lenge før vi så de. I strålende sol bar nemlig lyden av begeistrede russefløyter flere kvartaler. Akkurat såpass vi rakk å hente kameraet for å legge på løp. Vi luktet herlig bystoff, og jammen hadde vi ikke helt rett. Si hei til årets “russekull” fra Jugendby barnehage ute på bytur for å både oppleve og spre glede.

I juni er det igjen klart for sommerfestivalen Laavfest i Ålesund. Før festivalområdet fylles med musikk, workshops og aktiviteter, inviterer festivalen både gamle og nye frivillige til å bli med på laget.

På tredje treningsetappe med Sparebanken Møre kom Jørgine Massa Vasstrand hjem til sine egne i Ålesund og Spjelkavika.

– Vi skal utvide staben, og trenger engasjerte og dyktige folk på både Eurospar Moa, Larsgården og Ålesund Storsenter, forteller Sverre Sæbjørnsen i Gange Rolv AS som søker etter butikkslakter, assisterende butikksjef, kokker og ferskvaresjef.

Hva skjer når en oter og en sel bryter seg inn på Atlanterhavsparken? Lørdag 30. mai kan du få svaret. Da lanserer Bluss forlag sin andre utgivelse «Otto og stein -akvarieskatten».

Hver torsdag fylles Klipra seniorsenter av sang, kaffe og gode samtaler når Ålesund seniorkor samles til øvelse. Nå håper de å få med seg flere sangglade medlemmer.

Lars Løvold fra Ålesund ble nylig valgt inn som leder for Fremskrittspartiet Ungdom. Vi tok en prat for å bli bedre kjent med ålesunderen som i tillegg til å være opptatt av rikets tilstand, også gjerne byr på karaoke utpå kvelden. Les ukas kaffeprat her!