
Hans Majestet Kongens Garde med opptreden i bygatene
Torsdag 21. mai er det duket for storfint besøk fra Hans Majestet Kongens Gardes musikk - og drilltropp i Ålesund. Før festkonserten til kvelden oppfordrer konstituert kultursjef i Ålesund kommune Gro Dalen byens publikum til å få med seg den flotte opplevelsen når de marsjer i byens gater med drilloppvisning på St. Olavs plass. Her er ruten!

Hans Majestet Kongens Gardes mest profilerte og kjente avdeling er uten tvil 3. gardekompani. Ålesund er ett av flere prioriterte stoppested på kompaniets Norgesturné. Det gleder mange. – Dette er ei gave til hele byen, sier Dalen som forteller at den åpne delen av besøket starter kl. 15.30.
– Da marsjerer de fra Parken Kulturhus, via Storgata, tilbake langs Skansekaia før de tar oppstilling for drilloppvisning på St. Olavs plass, forteller hun.
– Værmeldingen ser virkelig lovende ut, så dette blir dagen for å trekke ut på fortauskanten, sier hun til alle som har arbeidsplassen sin i sentrum. – Vi vet at dette er i arbeidstiden til mange, men vi oppfordrer alle som vil og kan til å ta turen til sentrum denne dagen, legger hun til om opplevelsen som er åpen for alle.
Utveksling av erfaring
Kompaniet som skal være i Ålesund en hel dag, har stramt program. De starter med besøk til Ålesund kulturskole.
– Vi er veldig takknemlige for denne muligheten, og gleder oss over at de vil dele sine erfaringer med oss, sier virksomhetsleder ved kulturskolen Miki Campins. Sammen med teamet og Ålesund kulturråd har de jobbet med å sette sammen det faglige innholdet som vil komme mange til gode.
Konsert og parade
Etter besøket hos kulturskolen, kommer paraden i byens gater, før besøket avsluttes med utsolgt festkonsert i salen på Parken Kulturhus!